Страната ни изостава значително в развитието на планинския туризъм


Само с общи усилия ще можем да наложим България като разпознаваема целогодишна дестинация

Това каза по време на среща-дискусия за развитието на планинския туризъм, министърът на туризма Николина Ангелкова.""Въпреки огромния си потенциал, България е на едно от последните места в Европа по съоръжения за планински туризъм"", каза министър Ангелкова. „В Австрия на площ от 10 кв. км се пада по 1 км ски писта, в Германия – на 300 кв. км по 1 км ски писта, а в България на площ от 579 кв. км се пада по 1 км ски писта. „В България има общо 32 ски зони и общо 110 лифта“, посочи Николина Ангелкова. За сравнение в Чехия има 176 ски зони с 816 лифта, в Австрия – 254 ски зони с 3028 лифта, а във Франция – 325 ски зони и 3595 лифта. При такива показатели не можем да бъдем конкурентоспособни на туристическия пазар“, допълни Ангелкова. По думите й България има потенциал за нови ски писти и съоръжения, които да бъдат изградени, без да се нарушава екологичната среда, парковете, флората и фауната. „Действията ни трябва да бъдат насочени към стартиране на промени в законите, модернизиране на съществуващите съоръжения и дългосрочно планиране, без да нарушаваме националното и европейското законодателство. Сегашните ски съоръжения трябва да гарантират безопасност, особено където са материално остарели. България има реалния шанс да влезе в челните места в Европа по развитие на зимния туризъм. „Вече сме утвърдена ски дестинация за сериозни пазари и сме включени в календара на Световната ски федерация, което ни поставя в доста добри позиции сред конкуренцията, но трябва да ги надградим“, категорична бе Николина Ангелкова и подчерта, че Зимният туризъм заедно с голфа привличат висок клас туристи, които харчат четири пъти повече средства в сравнение с масовия летен туризъм“.

В разгорялата се дискусия се изказаха противоречиви мнения от представители на ‚зелени организации“, от представители на общините и на туристическия сектор. Преобладаващото бе становището за неотложни действия за промяна в закона за туризма и определянето на дългосрочни цели.

В заключение министър Ангелкова призова присъстващите да се обединят усилията на всички заинтересовани страни в намирането на правилните решения за развитието на зимния и планинския туризъм така, както са го направили Германия, Австрия, Франция, Италия, Швейцария, Андора и др..и заяви, че дискусиите ще продължат, докато се определят ясно целите и да се планира развитието в перспектива поне 10 години напред.

В кръглата маса участваха и министърът на младежта и спорта Красен Кралев, заместник-министърът на земеделието и горите Георги Костов, заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, представители на държавната администрация, кметове, туристически фирми и сдружения, еколози, представители на други неправителствени организации и медии.