България бе представена в Третия Европейски Парламент на предприятията


Представители на над 600 предприятия от 29 страни обсъдиха проблемите за интернационализацията, умения и човешки ресурси, финансиране, енергия в рамките на Европейския парламент на предприятията в Брюксел. Сред тях бяха и 18 представители на българския бизнес, водени от председателя на БТПП Цветан Симеонов. Събитието се организира и провежда, за да се чуе гласа на бизнеса и да подпомогне подобряване на условията за правене на бизнес в ЕС, каза при откриването Рихард Вебер, председател на ЕВРОПАЛАТИ.

В обръщението си към участниците председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че Европа може да се справи с кризата като намали бюрокрацията и представи ясни и прости правила за малките и средни предприятия. Той препоръча да се отделя повече внимание на образованието и квалификацията на човешките ресурси за постигане на устойчиво развитие.

Българската делегация се представи с доклад още в първата сесия, която бе посветена на интернационализацията. Акцент бяха търговските споразумения с ключови партньори като САЩ, Индия, страните от Южноамериканския общ пазар МЕРКОСУР, също и Китай. Специално внимание бе отделено на интернационализацията на малките и средни предприятия и защита на икономическите интереси на европейските предприятия на трети пазари. Говорител от българска страна бе Силвия Петрова, председател на Българска асоциация на търговците на медицински изделия, която е носител на Наградата на БТПП за браншова организация на 2013 година. Силвия Петрова акцентира върху необходимостта Европа да запази водещата си роля на зона със стриктен контрол на стоките, които влизат и излизат от нея. За целта е необходимо не само установяване на ясни правила при издаване на външнотърговските документи, по-специално сертификатите за произход, но и ясни условия за възлагането им на търговско-промишлените палати, като най-компетентни за това организации на бизнеса. Във връзка с подготвяните търговски споразумения на ЕС с ключови партньори, тя посочи, че по-бързото излизане на европейски стоки на нови трети пазари ще подпомогне преодоляването на пречките пред разрастването на бизнеса в Еврозоната.