100 години от основаването на Софийска търговска гимназия


За директор на Търговската гимназия, Камарата определя д-р Нейчо Иванов – известен български икономист и журналист. През 1913 г. с тържествен водосвет е открита първата учебна година на Търговската гимназия. Сградата, в която се помещава Търговската гимназия е на ул. „Сан-Стефано“, 23. Първите учители в гимназията са едни от най-изявените общественици и преподаватели от университета, а създаденото училище се издържа със средства на Софийската търговска-индустриална камара. През 1943 година Софийската търговска гимназия се разделя на Национална финансово-стопанска гимназия и Национална търговско-банкова гимназия.

Наследниците на Софийска търговска гимназия- Националната финансово-стопанска гимназия и Националната търговско-банкова гимназия, заедно с Българска търговско-промишлена палата, отбелязаха с тържествена юбилейна сесия - 100 години от създаването на Софийска търговска гимназия.
В приветственото си слово Председателят на БТПП Цветан Симеонов отбеляза, че двете гимназии поддържат нивото и авторитета на българското средно образование, инициативността и пиетета към знанието, които проявяват учениците, са двигател при сформирането на Учебна търговска палата, на ученически панаири и други симулативни участия на международно ниво. Той посочи, че всяка година Палатата приема на стаж ученици на двете училища, които участват активно в обработването на данните от годишните финансови отчети на над 5000 фирми за изготвяне на класацията на БТПП за „ТОП 100 - водещи фирми в икономиката на България“.

БТПП награди двете училища с най-високото отличие на Палатата – бронзова статуетка „Хермес“ и грамота за значим принос в икономическото образование в поддържане на високи стандарти при подготовката на икономически кадри, отлични резултати в международни състезания със сродни училища, непрекъснато активно сътрудничество с БТПП и по повод 100-годишния юбилей.
Двете гимназии и Палатата издадоха Алманах с най-важните исторически факти от създаването на Софийска търговска гимназия до днес.